Najczęściej zadawane pytania

Czym są peptydy?

Peptydy to biologicznie występujące związki chemiczne, stanowiące podstawowy budulec organizmów żywych i pełniące wiele istotnych funkcji – zarówno u zwierząt, jak i w ciele człowieka. Stworzone są z aminokwasów, połączonych ze sobą wiązaniem peptydowym.

W przypadku peptydów rodzaje zależą przede wszystkim od tego, jak wiele aminokwasów tworzy dany peptyd. Mamy zatem rodzaje peptydów nazywane oligopeptydami (krótsze), polipeptydami lub białkami (dłuższe). W związku ze swoimi właściwościami, peptydy znalazły zastosowanie m.in. w kosmetyce, medycynie estetycznej oraz kulturystyce i sportach siłowych, jako zdrowa alternatywa dla sterydów anabolicznych.

Jak powstają peptydy?

Peptydy mogą powstać na dwa różne sposoby: naturalnie (poprzez biosyntezę białek w organizmach) lub syntetycznie w laboratorium. Ta druga metoda umożliwia tworzenie nieograniczonej liczby peptydów przy użyciu technik syntezy w fazie ciekłej bądź stałej, na czym korzysta dziś nauka.

Klasyfikacja peptydów – peptydy rybosomalne i nierybosomalne

Peptydy rybosomalne są podzielone na kilka klas, w zależności od sposobu ich wytwarzania. Najczęściej działają jako hormony i tzw. cząsteczki sygnałowe w organizmach. Do peptydów rybosomalnych zaliczamy np. peptydy jelitowe, peptydy opioidowe czy trzustkowe. Co ciekawe, niektóre tego typu peptydy są antybiotykami.

Peptydy nierybosomalne z kolei wytwarzane są przez enzymy i często pojawiają się w roślinach, grzybach oraz organizmach jednokomórkowych. Najczęstszym peptydem nierybosomalnym jest glutation, wykazujący mocne działanie antyoksydacyjne.

Funkcje peptydów

Jak już wspomnieliśmy, peptydy właściwości mają dość szerokie i spełniają w organizmach wiele funkcji. Są w stanie m.in. pobudzić organizm do wytwarzania potrzebnych mu substancji, a następnie zostać szybko wydalone przez organizm.

Co jeszcze mogą zrobić dla Ciebie peptydy?

  • wspomagać wzrost tkanki mięśniowej oraz utratę tkanki tłuszczowej,
  • pomagać w powysiłkowej regeneracji organizmu, dzięki pozytywnemu wpływowi na sen,
  • pobudzać produkcję hormonu wzrostu, czyli somatropinę (GH),
  • działać przeciwstarzeniowo (antyoksydacyjnie)
  • wzmacniać odporność,
  • obniżać poziom cukru i cholesterolu,
  • dodawać energii.

Oczywiście, nie dają one tak błyskawicznych rezultatów jak sterydy i należy się nastawić na ich długofalowe przyjmowanie – w przypadku peptydów efekty osiągniesz, gdy uzbroisz się w cierpliwość oraz sumienność. Jeśli chodzi jednak o peptydy działanie jest ono dużo mniej inwazyjne dla organizmu, a przede wszystkim nie wywołują niebezpiecznych skutków ubocznych. Z powodzeniem można je nazwać więc naturalnym wzmocnieniem sportowca.

Jak przechowywać peptydy?

Aby zachować unikalne właściwości peptydów i mieć pewność co do ich skuteczności, niezbędne jest odpowiednie przechowywanie. Prawidłowe praktyki przechowywania mogą utrzymywać peptydy przez lata i chronić przed zanieczyszczeniem, utlenianiem bądź degradacją. Dobrze więc zainteresować się tym tematem i wiedzieć, w jaki sposób przechowywać peptydy, by wydłużyć ich stabilność i zapewnić sobie najlepsze efekty.

Kiedy otrzymasz peptydy najważniejsze jest, by przechowywać je w chłodzie i z dala od światła. O ile masz zamiar korzystać z nich od razu bądź w przeciągu kilku najbliższych dni, wystarczające będzie krótkotrwałe chłodzenie peptydów w temperaturze 4 otrzymaniu peptydów konieczne jest, aby były trzymane w chłodzie i z dala od światła. Jeśli peptydy będą stosowane natychmiast lub w ciągu następnych kilku dni, tygodni lub miesięcy, ogólnie dopuszczalne jest krótkotrwałe chłodzenie w temperaturze 4°C.

Nieco łatwiej jest w przypadku peptydów liofilizowanych. Peptydy w takiej formie zachowują swoją stabilność w temperaturze pokojowej przez kilka tygodni, a nawet dłużej. W przypadku, gdy planujesz wykorzystać je w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, takie przechowywanie powinno być wystarczające.

Dłuższe przechowywanie peptydów (od kilku miesięcy do kilku lat) również jest możliwe, jednak w takim przypadku niezbędna jest zamrażarka i temperatura -80°C, które pomogą zachować ich stabilność. Unikaj jednak powtarzających się cykli zamrażania i rozmrażania, ponieważ zwiększa to ryzyko degradacji peptydów, a także tzw. zamrażarek niezamarzających – temperatury w tego typu urządzeniach mogą się wahać.

Czy peptydy trzeba trzymac w lodówce?

Rozrobione (czyli już rozpuszczone) peptydy należy trzymać w lodówce. Podobna zasada dotyczy również kosmetyków z peptydami. Ważna jest tu nie tylko niska temperatura, ale także ochrona od światła i wstrząsów, stąd nie poleca się trzymania peptydów na drzwiach lodówki.

Z czego powstają peptydy?

Peptydy powstają z aminokwasów, połączonych ze sobą wiązaniem peptydowym. Aby powstał peptyd, aminokwasy muszą być co najmniej dwa. Proces ten może zachodzić naturalnie lub syntetycznie, tj. w warunkach laboratoryjnych, w wyniku syntezy protein.

W czym mieszać peptydy?

Peptydy należy rozcieńczać w wodzie bakteriostatycznej bądź roztworze soli fizjologicznej, które dodajemy do fiolki ze sproszkowanym peptydem. Warto pamiętać, że peptydów nie powinno się wstrząsać ani intensywnie mieszać. Wskazane jest za to np. delikatne rolowanie w dłoniach.